Sınav Parkuru Kuralları 1

01.01.2016
Sınav Parkuru Kuralları 1

Sınav Parkuru Kuralları

Sınava Başlamadan:

  • *Size verilen randevu saatinden önce mutlaka sınav yerinde hazır olunuz.
  • *Sıranız geldiğinde kimliğiniz elinizde hazır olarak, selamlama yaparak araca bininiz.
  • *Önde oturan sınav komisyonu görevlisine kimliğinizi veriniz.
  • *Kimlik kontrolunuz yapıldıktan sonra komisyon tarafından hazır olduğunuzda gidelim denilecektir. Bu yüzden hazırlığınız bittiğinde başka bir ikaz beklemeden haraket edebilirsiniz.

A Noktası Sınav Başlangıç Yerinde Dikkat Edilecek Hususlar

1 - Koltuk, ayna, kemer ayarlarını yaparak, emniyet kemerinizi takınız.

2 - Aracın çalışıp, çalışmadığını motor devir saatine bakarak kontrol ediniz. Araç çalışmıyor ise: debriyaja tam basarak, vitesi boşa alınız, kontağı açarak yakıt ve hararet lambalarının söndüğünü gördükten sonra marşa basarak aracı çalıştırınız.

3 - Dörtlü sinyalleriniz yanıyorsa söndürerek, haraket edeceğinizi arkadan gelen araçlara bildirmek için sol sinyalinizi veriniz, aynanızdan arkadan gelen trafiği kontrol ediniz.

4 - Sağ şeritte park eden araçlar, müşteri bekleyen taksiler, otobüs ve dolmuşların duraklarda durup kalkmaları, sizin rahat gitmenizi engelleyeceğinden mümkün ise orta şeridi kullanmanız daha uygun olacaktır. Orta şeride çıkmak için trafik müsait değilse kendi şeridinizin uygun olması durumunda kendi şeridinizde sağ sinyalini yakarak sizi geçip Koçtaş'a girecek araç olmadığını gördükten sonra kalkış yaparak sınava başlayınız. Unutmayınız ki kendi şeridinizden gidecek bile olsanız sol sinyaliniz veriniz. Koçtaş'a girecek olan araçlar sizi geçer geçmez şeridinize girmemek için önlem alabilsinler.

5 - Eğer mümkünse Kipa ışıklara kadar orta şeridi kullanınız (bu sağ şeridi kullanamayacağınız anlamına gelmediği gibi, boş olması durumunda sağ şeridin kullanılmas daha uygundur).

Tümü