Sınav Parkuru Kuralları 5

05.01.2016
Sınav Parkuru Kuralları 5

Sınav Parkuru Kuralları

Dikkat Edilemesi Gereken Hususlar

  • Sınav için araca binerken (iyi günler, iyi çalışmalar, iyi sınavlar vb.) bir selamlama, sınav bitiminde esenlik dileyerek  aracabiniş ve iniş yapınız
  • Araç kullandığınız müddetçe daima kendi şeridinize ait görebildiğiniz en uzak noktaya bakınız, görüş alanınıza giren ve ileride sizi etkileyebilecek bir durum gördüğünüzde son ana kadar bekleyerek sert haraket veya fren yapmamak için önceden önlem alınız
  • Sınav boyunca komisyon  tarafından size sorulan sorulara onlara dönüp bakmadan, gözünü yoldan ayırmadan ve yapacağınız işten (sinyal verme, yavaşlama vb.) geri kalmadan cevap veriniz. komisyon ile konuşma esnasında sıcak bir ortam oluşsa bile mutlaka ciddiyetinizi bozmadan ve kullandığınız kelimeleri seçerek konuşunuz.
  • Araç kullanırken uygun şeritten gidiniz. En sağdaki şerit yavaş gidenler, ortadaki biraz daha hızlı gidenler, en soldaki şerit ise hızlı gidenler içindir. Bu yüzden ya bulunduğunuz şeride uygun hızla gidiniz, ya da hızınıza uygun şeride geçiniz.
  • Sınav müddetince yavaşlamanız veya durmanız gereken durumlarda son ana kadar beklemeden erken davranarak hem ani ve sert haraketleri önlemiş olursunuz, hem de sınav komisyonun duramayacak/yavaşlayamayacak endişesiyle debriyaj veya fren pedalına müdahale etmesine fırsat vermemiş olursunuz.
  • Kavşaklara gelmeden sağa dönecekseniz sağ, sola dönecekseniz sol, doğru gidecekseniz orta şeritte yerinizi alınız. unutmayınızki kavşaklara şehir içinde 30 şehir dışında 150 metre kala şerit değiştirmek yasak olup, bundan dolayı yerde düz çigi bulunmaktadır.
  • Geri gitmeniz istenirse: aracı geri gideceğiniz yere düz bir şekilde ve direksiyonu (arması düzgün orta pozisyonda) düz olarak bırakırsanız hiç müdahale etmeszseniz araç düz olarak geri gidecektir. Geri vitese  takınız, sağ kolunuzu yandaki koltuğun arkasına atınız, hiç gaza dokunmadan rolanti devrinde haraket ediniz. Hızı azaltmak için debriyaja basarak motordan gelen gücü kesiniz. Geri düz gitmek isterken direksiyonu fazla çevirmeyiniz, unutmayınız ki geri giderken direksiyona hakim olmak daha zordur.

Sizlere şimdiden iyi sınavlar ve sonucunu sizin için hayırlı olmasını dileriz..

Tümü