Sürücü Kursları Yeni Yönetmeliği Bekliyor

24.02.2013
Sürücü Kursları Yeni Yönetmeliği Bekliyor

Milli Eğitim Bakanlığı sürücü kurslarına yönelik denetimleri sıklaştırırken kurs temsilcileri sorunlarını Ankara’da düzenlenen toplantıda masaya yatırdı.

Türkiye Sürücü Kursları Konfederasyonu Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Güler; “Artık kimse bizim sorunlarımızla ilgilenmiyor. Birçok sıkıntı bizi tükenişe doğru götürüyor ama herkes bizden mükemmel hizmet bekliyor.” dedi.

Türkiye’de 3 bin 300 civarında sürücü kursu bulunuyor ve buralarda yaklaşık 40 bin eğitimci çalışıyor. Sürücü adayı eğitimi 1987’den beri özel sürücü kursları tarafından yerine getiriliyor. Sürücü kurslarının yönetim ve denetimi 26 yıl önce çıkarılan bir yönetmelikle yürütülmeye çalışılıyor. Kursların şikayetlerinin temelinde işte bu Motorlu Taşıt Sürücü Kursları Yönetmeliği bulunuyor. “Günümüz şartlarında ihtiyaçlara yanıt vermekten çok uzak.” sözleriyle yönetmeliği eleştiren Cengiz Güler, hazırlanan yeni yönetmeliğin bir an önce onaylanmasını istedi. Güler, uygulamadaki bazı sorunlara dikkat çektiği sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevcut yönetmelikte, direksiyon eğitiminin 20 saat verilmesi şartı var. Ancak öğrenciler ve çalışan insanlar, 5-6 saatten fazla direksiyon eğitimine gelemiyor. Yeni yönetmelikte bu süre 10 saate indirildi. Yeni yönetmelik sorunlarımızı büyük ölçüde çözecek.” Bakanlığın sürücü kursları için bir taban fiyat belirlemesini de isteyen Güler; “Bu taban fiyatın altında uygulama yapan sürücü kursları derhal kapatılmalıdır.” önerisinde bulundu.

Haber kaynağı için tıklayınız..

Tümü