Sınav Parkuru Kuralları 2

02.01.2016
Sınav Parkuru Kuralları 2

Sınav Parkuru Kuralları

B Noktası Kipa Trafik Lambalarında Dikkat Edilecek Hususlar

6 - Kipa ışıklardan sonra yolun durumuna göre otobüs durağına gelmeden sağ sinyalinizi verip, kör noktayı kontrol ederek sağ şeride geçiniz. (dokuz eylül kavşağından sağa döneceğiniz için durağa gelmeden şerit seçiminizi yapmazsanız düz çizgide şerit değiştirmek zorunda kalırsınız.) Durağa geldiğinizde sağ sinyalinizi verek yavaşlayıp yaya geçidini yavaş ve 2. viteste geçerek sağa en yakın şeridi kullanarak dönünüz. (otobüs varsa yerde düz çizgi olduğunu unutmayınız ve geçmeden otobüsün kalkmasını bekleyiniz.)

C Noktası İnciraltı Kavşağında Dikkat Edilecek Hususlar

7 - Sağa döndüğünüzde en sağdaki şeride çizgileri çiğnedmeden giriniz. arka yola en yakın 2. direğe geldiğinizde gazı bırakarak sağa sinyalinizi veriniz. Arka yola en yakın direğe geldiğinizde yumuşak bir duruş için debriyaj ve frene basmaya başlayınız.

D Noktası Otoban Yan Yoluna Çıkış Kavşağında Dikkat Edilecek Hususlar

8 - Arka yola çıkmadan yol boş bile olsa mutlaka durarak yol kontrolu yapınız. Duruş esnasında solunuz daki Balçova İnciraltı levhası bitimini fazla geçmemeye özen gösteriniz ki yokuşta ve ortadaki adacığa yakın olarak durup, kalkışta aracı geri kaçırma yada yola bakarken ortadaki adacığa çarpmayanız.

9 - Arka yola çıkmadan durduğunuzda direksiyonu yarım tur sağa çevirerek hemen vitesi bire alınız. Yolun boş olduğunu gördüğünüzde yarım debriyaj ile (debriyajdan ayağınızı tamamen çekmeden) mümkün olduğunca yavaş ve dönüş esnasında adacığın hemen yanındaki kısa düz çizgiyi geçmeden doğrudan sağdaki şeride girecek şekilde dönünüz, dönüş sonrası kaldırıma doğru aracı kaçırmamak için direksiyonu zamanında toplayınız.Tümü